Zawory grzejnikowe

Zawory grzejnikowe to podstawowy element instalacji grzewczych – ich montaż pozwala na zapewnienie odpowiedniej, komfortowej i kontrolowanej temperatury w pomieszczeniach. Zawory kontrolują przepływ wody w grzejnikach.

Rynek oferuje szeroki asortyment zaworów grzejnikowych, które mogą zostać idealnie dobrane do rodzaju grzejnika, zapewniając jego właściwe funkcjonowanie. Coraz częściej jednak, sięgając po zawór kierujemy się również względami estetycznymi. Producenci i Dystrybutorzy prześcigają się w ofertach i wzorach. Zawory grzejnikowe mają wymiar nie tylko praktyczny. To wprawdzie niewielkie elementy, ale często małe detale mają ogromny wpływ na estetykę całego pomieszczenia.

Coraz częściej w naszych domach pojawiają się grzejniki dekoracyjne o określonej stylistyce. Zawory powinny do niej pasować. Ogromna część zaworów jest dostępna w minimalistycznym lub bardziej geometrycznym stylu, aby pasowały do całego projektu łazienki. Nowoczesne wzornictwo doskonale dopełnia grzejniki dostępne na rynku.

Według najczęściej stosowanego podziału zawory do grzejników dzieli się na zawory odcinające oraz zawory termostatyczne.

ZAWORY ODCINAJĄCE

To najprostsze z urządzeń, które pozwalają wyłącznie na jednostopniową regulację, czyli na zamykanie lub otwieranie dróg przepływu ciepła w grzejnikach c.o. Nie ma tu możliwości regulacji pośredniej.

kształtki złączki węże baterie rury kolanka manometry zawory akcesoria narzędzia wodmax olsztyn dystrybutor armatury grzewczej wodnej gazowej

Zestaw termostatyczny grafit kształtki złączki węże baterie rury kolanka manometry zawory akcesoria narzędzia wodmax olsztyn dystrybutor armatury grzewczej wodnej gazowej

ZAWORY TERMOSTATYCZNE

Tym mianem określa się zawory pozwalające na swobodna regulację temperatury grzejnika, w zależności od indywidualnych preferencji oraz przeznaczenia użytkowego danego pomieszczenia. Montaż odbywa się razem z odpowiednia głowicą termostatyczną. Na głowicy zaznaczone są linie podziału, które mówią użytkownikowi o mocy i temperaturze grzejnika – dzięki temu mamy możliwość efektywnego zarządzania ciepłem, a przez to realnie wpływać na nasze koszty ogrzewania. Zawory wraz z głowicami określa się mianem termostatów – wg dzisiejszych standardów ich montaż jest praktycznie standardem.

Zawory grzejnikowe termostatyczne mają szerokie zastosowanie. To konieczny element instalacji grzewczej w domach, biurach, przedsionkach, klatkach schodowych czy korytarzach. Wszędzie tam, gdzie znajduje się grzejnik, będzie potrzebny również pasujący do niego zawór.

Aby mieć pewność, że instalacja grzewcza będzie funkcjonować prawidłowo, niezbędna jest odpowiednio dopasowana armatura grzejnikowa.

rysunek techniczny zaworu termostatycznego przekrój wodmax dystrybutor armatury

Budowa zaworu z zamontowaną głowicą

1. Pokrętło nastawy

2. Czujnik cieczowy

3. Trzpień bezpiecznika

4. Złączka R 1/2

5. Dławik zaworu

6. Sprężyna powrotna

7. Grzybek zaworu

8. Korpus zaworu

9. Złączka zaciskowa 16×2 PEX